BMW Motivation Karavan BG – Oplenac
Stazom Vožda Karađorđa
18.09.2022.
BMW Motivation Karavan u nedelju 18.09.2022. godine kreće iz Beograda na jednu kraću vožnju do Oplenca. Sama kilometraža nije toliko bitna koliko je bitnije sve ono što planiramo da posetimo i da se kvalitetno družimo.
Okupljanje od 09:00 do 09:30h na MOL pumpi pre naplatne rampe Vrčin u smeru ka Nišu.
Polazak u koloni u 09:30 i pravac prva stanica – ORAŠAC.
Orašac – mesto nastanka slobodne Srbije
Posetićemo Marićevića jarugu i spomen kompleks.
Na tajnom zboru u skrovitoj Marićevića jaruzi, na Sretenje 15. februara 1804. godine, sa Karađorđem na čelu, podignut je Prvi srpski ustanak. Ovaj događaj se smatra jednim od najbitnijih u istoriji Srbije.
U znak sećanja na ovaj veliki događaj podignuta je u Orašcu crkva Vaznesenja Gospodnjeg, Spomen škola i spomen česma u Marićevića jaruzi, muzej i skulptura Karađorđa i tako formiran spomenički kompleks.
Muzej u Orašcu
Muzej Prvog srpskog ustanka prikazuje događaje i detalje koji su prethodili ustanku, zbor u Orašcu, kao i borbe i kretanje vojske.
Ovde se čuvaju predmeti, pištolji i puške, Karađorđeva dolama, zastave Srbije kao i krst prote Atanasija bukovičkog nad kojim su se zakleli svi koji su prisustvovali zboru.
Nakon Orašca, nastavljamo dalje ka Oplencu i parkiramo kod hotela Oplenac gde počinje obilazak kompleksa Zaduđbine kralja Petra I.
HRAM SVETOG ĐORĐA – MAUZOLEJ DINASTIJE KARAĐORĐEVIĆ
Crkva je zadužbina kralja Petra I Karađorđevića, unuka velikog vožda Karađorđa.
Jedna od najsnažnijih karakteristika hrama kao građevine je njena unutrašnja dekoracija, rađena u mozaiku koji se prostire na površini od 3.570 m2.
Preko 40 miliona mozaičkih kockica, Mauzolej na Oplencu svrstavaju među prvih nekoliko u svetu po površini i po tehnici kojom je mozaik rađen.
U naosu hrama, prostorom dominira polijelej – centralno rasvetno telo, namenski rađeno za Oplenac. Liven je od sakupljenog pobedničkog oružija sa Kajmakčalana u obliku krune srednjovekovnih srpskih vladara koja je svojim unutrašnjim delom okrenuta naopako – simbolično, u znak žalosti za izgubljenim carstvom na Kosovu 1389. godine.
U tišini oplenačkog hrama svoj večiti spokoj našlo je pet vladara dinastije Karađorđević i 24 člana najuže porodice. U dva sarkofaga od venčačkog mermera, na dva počasna mesta u južnoj i severnoj pevnici, na gornjem prostoru crkve počivaju rodonačelnik dinastije – vožd Prvog srpskog ustanka Đorđe Petrović – Karađorđe (1762-1817) i njegov unuk, ktitor hrama, kralj Petar I Karađorđević (1844-1921).
KUĆA KRALJA PETRA I
Petrova kuća služi kao muzej-galerija, sa tematskom postavkom vezanom za dinastiju Karađorđević ili prezentaciju raznih kulturnih dešavanja u okviru kompleksa. U njoj su smeštene i kancelarije Zadužbine.
U kući se nalazi izložen niz dokumenata, unikatnih, kao i ličnih predmeta članova kraljevske porodice od vrednosti.
Sablja dimiskija, napravljena u Beču, od srebra i zlata. Na koricama sablje upisane su značajnije bitke u kojima je kralj Aleksandar učestvovao, balčak (drška) je od zlata sa inicijalima prestolonaslednika sa krunom i 42 brilijanta.
Karađorđev konak
Karađorđe je u podnožju Oplenca podigao čitav utvrđeni grad od koga su danas kao nemi svedoci postojanja ovog grada ostali kula sa konakom i crkveni zvonik.
Sačuvani deo konaka danas pruža jedinstvenu mogućnost posetiocima da razgledaju predmete, dokumente, relikvije i slike iz života Karađorđa, u ambijentu u kome je Vožd živeo i radio.
Posebnu dragocenost ovog prostora čini i čuveni Karađorđev top, koji je dobio ime po turskoj reči aberdar, što znači glasnik. Karađorđe ga je koristio kako bi obaveštavao narod o važnim događajima, a zanimjivost je da danas na topu nedostaje desna ručka, koja je odlomljena kako bi se od nje načinila kruna kojom je 1905.godine krunisan kralj Petar I.
INFORMACIJE:
- Okupljanje od 09:00 do 09:30h na MOL pumpi pre naplatne rampe Vrčin u smeru ka Nišu.
- Polazak u koloni u 09:30
Obilazak muzeja i spomenika kulture Topole – pet objekata kompleksa Zadužbine kralja Petra I – mauzolej porodice Karađorđević, Karađorđev grad sa istorijskom postavkom, Galerija u Vinogradarevoj kući, Kuća kralja Petra I sa izložbom ličnih predmeta porodice i Kraljevska vinarija.
Cena ulaznica po osobi: 500 dinara za odrasle posetioce.